Sunday, February 25, 2007

Fasule

Per 4 persona:

1/2 kg fasule
1 doze salce domateje
1 qepe mesatare
3 gjethe dafine
rigon
piper i zi
kripe
vaj ulliri


Fasulet lerini gjate gjithe nates ne nje ene te thelle me uje. Diten tjeter, para se t'i gatuani, derdheni ujin, shplajini fasulet mire dhe hidhini ne nje tenxhere me presion me uje, aq sa masa e ujit (niveli i ujit) te jete sa dyfishi i mases (nivelit) te fasuleve. Llogarisni rreth 30 minuta kohe zjerjere. Kujdes, kjo kohe zjerrjeje vlen vetem ne se ndiqni pike per pike kete procedure.

Ne nje tigan te thelle hidhni vajin e ullirit dhe kthejeni celesin e pjates se sobes ku po gatuani ne maksimum. Kur vaji te jete nxehur shume hidhini qepet e prera ne kubike te vegjel dhe kaurdisini aq sa te marrin nje ngjyre te verdhe ne te arte. Shtoni purene e domate dhe lerini te shkrijne tek njera-tjetra per aq kohe sa eshte e nevojshme. Kur qepa dhe domatja te jene shnderruar ne nje mase te trashe, shtoni kripen, piperin e zi dhe rigonin. Nje pjese te kesaj salce shtrojeni mbi nje cope buke dhe shuani urine e vockel (pa prekur ate te madhen). Shtojeni salcen ne tenxheren ku keni gatuar fasulet, shtoni gjethet e dafines, shikoni ne se fasulet kane uje mjaftueshem dhe lerini te ziejne se bashku deri sa lengu i fasuleve te jete paksa i trashe.


Ju befte mire!

Keshilla praktike:
1. Ne vere zevendesojeni dozen e purese se domates me domate te fresketa, te pjekura mire.
2. Erezat qe mund te shtoni ne fasule mund te jene nga me te ndryshmet. Borziloku, psh, funksionon shume mire. Ne boten gjermane per fasulet perdorin kryesisht te ashtequajtur Bonnenkraut, nje erez tipike per fasulet. E kam provuar dhe shkon shume mire edhe me menyren shqiptare te gatimit te fasuleve.
3. Ne se doni ta pershpejtoni procesin e trashjes se lengut te fasuleve atehere merrni nje luge gjelle fasuleje dhe shtypini. Hidheni masen e shtypur prape tek fasulet dhe perziejeni mire. Lereni te zieje pak dhe duhet te jete gati.
4. Fasulet mund te hahen ne vere dhe ne dimer. Te shoqeruara me buke, si supe, apo e kombinuar me pilaf.
5. Ne dimer, ne kohe gripi, fasuleve mund t'i hidhni pak spec djeges. Eshte si balsam per trupin dhe shpirtin (djeg nje cike, por te sheron, ama)

8 comments:

eni said...

mmm goja long po me shkon:)

tetena said...

Ne, ose me sakti mami, i ben fasulet nje çik me ndryshe.

Per gjysem kile fasule, ne tenxhere me presion vendoset nje qepe mesatare ku jane vene dy karafila, nje domate mesatare dhe nje gjethe dafine (pa kripe).
Zjehen fasulet sa te zbutet kokrra. Hapat tenxherja, qepa dhe domatja, pas heqjes se lekures,shtypen me nje pirua dhe rihidhen tek lengu. Fasuleve ju hidhet kripe dhe u jepet nje vale ose me shume ne funksion si i duam te holla apo te trasha.

Nje varian tjeter, mbasi fasulet kane zjerre, eshte te hedhesh nje salçiçe qe do te zjeje me lengun kohen qe i duhet per t'u pjekur dhe pastaj serviret.

Nuk e di variantet e nje pjate t'i veme ne koment apo te dergojme nje mail.

Selfmaderadio said...

Ta mendojme kete punen e varianteve. E di cfare, kur ta beje mami jot fasulen, beji ca fotografi dhe m'i nis, dhe e fusim si recete me vete ne rubriken e fasuleve. ;)

tetena said...

Ok, kam bere fotografite e petullave dhe te nje tave me peshk, vetem se nuk kam fotografite e etapave. Do te bej me shume kujdes heren tjeter.

Selfmaderadio said...

I paske bere petullat? Hm, shume e shpejte je. I kisha ne plan t'i fusja se shpejti se bashku me byrekun :)))

lori said...

flm per receten, te jetuarit vetem te ben te gatuash dhe me thene te drejten ka filluar te me pelqeje:)

lori said...

flm per receten :)

Mirela said...

Pershendetje !!Nje sygjerim per gatimin e fasuleve per te tere ata qe kane probleme me stomakun sa here hane fasule :
Para se t'i veme fasulet te ziejne i japim nje vale me nje luge kafeje sode buke e me pas i shplajme e mire e mire e vazhdojme proceduren e zierjes se gjate .Do e shikoni dhe vete qe shija nuk ndryshon por stomaku e dallon diferencen .....